Podsumowanie V edycji programu Akademii Aquafresh

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ
DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W Polsce problem próchnicy jest bardzo poważny, a badania wskazują, że jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na tę chorobę! W związku z tym faktem w bieżącym roku zgłosiliśmy chęć udziału w V edycji programu Akademia Aquafresh. W ramach tej akcji otrzymaliśmy materiały edukacyjne, które miały zachęcić najmłodszych do jeszcze większego dbania o higienę jamy ustnej.

Program ten to edukacja połączona z zabawą, liczne gry, zabawy, materiały multimedialne oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami!

Program ten stawiał sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.

W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczyły w  ciekawych zajęciach, przygotowanych przez ekspertów „Akademii Aquafresh”, w których poruszone zostały różne zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną.

Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyściły ząbki po śniadaniu, co czyniły i czynią nadal bardzo chętnie.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się także jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poprzez zabawę poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego, a także dowiedziały się jak ważne są regularne wizyty u dentysty.

We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie „Akademii Aquafresh” – pastusie Lili, Bili i Milki, a także Barney, który wraz z przedszkolakami dzielne walczył by przegnać „Robaczka Próchniaczka”. Dzieci uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki, labirynty i kolorowały obrazki z pastusiami. Zajęcia uatrakcyjniły filmy edukacyjne „Akademii Aquafresh”: „Rozwój zębów mlecznych”, „Przeganiamy Robaczka Próchniaczka”, „W gabinecie stomatologicznym”, „Wieczorem myje nie tylko uszy i szyję”. Dzieci po zajęciach słuchały „ plastusiowych bajek” czytanych przez Ewę Chotomską, rozwiązywały łamigłówki z Pastusiami. Wszystkie zajęcia kończył quiz z Barneyem, podczas którego w zabawny sposób dzieci utrwalały poznane wiadomości na zajęciach..

W programie wzięli udział także rodzice przyznając dzieciom odznakę za systematyczne mycie zębów w domu.  W celu rozbudowania działań „Akademii Aquafresh” i rozwijania profilaktyki dbania o higienę jamy ustnej także w domach przedszkolaków, zachęcaliśmy dzieci i rodziców do oglądania filmów edukacyjnych na antenie telewizji Polsat JimJam, które są emitowane codziennie, w paśmie porannym i wieczornym.

 

Efekty realizacji programu

  • Zwiększenie się wiedzy dzieci i świadomości dotyczących działań profilaktycznych prowadzących do uniknięcia problemów związanych z chorobą zębów, jaką jest próchnica.
  • Usprawnienie przez dzieci umiejętności prawidłowego mycia zębów po posiłkach.
  • Chętniejsze zjadanie w przedszkolu zdrowych posiłków.
  • Zmniejszenie się obaw i niechęci dzieci przed wizytą u stomatologa.

Koordynator programu – Małgorzata Wontor

IMG_20160315_084932 IMG_20160315_084507 FB_IMG_1459456416006 1460012112061 20160627_100432 20160407_08554820160331_093055