Andrzejki


„W przedszkolu zabawa, Andrzejek to czas – niech magia i wróżba królują wśród nas” te słowa rozbrzmiewały w naszym przedszkolu przez cały piątek 29 listopada. Panie Nauczycielki przygotowały nastrojowo sale, oraz całe zasoby wróżb i konkursów , min; ,,Grosik na szczęście”, ,Kim będę?”, ,,Kubki przyszłości”, ” Buty”,” Wirująca butelka”, „Numery”, „Gwiazdozbiór”. Zajęcia w tym dniu miały na celu wdrażanie do pielęgnowania i szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych, poznanie tradycyjnych wróżb związanych z andrzejkami, wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb.

Zapoznanie z tradycją andrzejkowych wróżb:
Dawno temu późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac w polu, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, następował okres wróżb i zalotów. Szczególnym dniem był 29 listopada – wigilia św. Andrzeja. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana z dziada, pradziada . Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu tajemnic przyszłości.

Dawniej chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem odeszły w niepamięć. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.
Po pełnych niespodzianek wróżbach i czarach na dzieci czekał słodki poczęstunek i wspólne zabawy przy muzyce. „Hokus – Pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”.

0 comments on “Andrzejki
1 Pingi/Trackbacki dla "Andrzejki"

Dodaj komentarz